Są takie bajki, które od razu przypominają nam czasy naszego dzieciństwa, albo dzieciństwa naszych pociech. Takie bajki, na których się wychowaliśmy i na które czekaliśmy całymi dniami. Czy mama wołała was na wieczorynkę? Czy w tym czasie bawiliście się na wieszaku? Jeśli tak, to również należycie do tego pokolenia. I z pewnością będziecie znać bajki, które opiszemy w tym artykule.

Jakie więc bajki z lat 90 są warte przypomnienia? O czym one opowiadały? I co jeszcze warto o nich wiedzieć? Na wszystkie te i inne pytania odpowiadamy poniżej. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Przygody kota Filemona

To animowany serial telewizyjny dla dzieci, czyli po prostu bajka. Emitowana była w latach 1997-1981. W późniejszych latach oczywiście powtarzana. Film wyprodukowany był w Studiu Małych Form Filmowych Se-Ma-For. Scenariusz napisał Marek Nejman. Warto wiedzieć, że serial jest kontynuacją Dziwnego świata kota Filemona. Ten z kolei emitowany był w latach 1972-1974.

Przygody kota Filemona liczyły dokładnie 26 odcinków, każdy z nich trwał około dziewięć minut. Serial opowiadał o przygodach kota Filemona i Bonifacego. Ten pierwszy był niesfornym małym kotkiem, na którego czekało naprawdę wiele wyzwań. Interesował się harcującymi myszami i żabami w stawie. Wszędzie musiał zaglądnąć i wszystkiego dotknąć. Czuwał nad nim dostojny Bonifacy. Bajka to piękna opowieść o przyjaźni, nawet jeśli między kotami występuje spora różnica pokoleń. Warta jest obejrzenia przez każe dziecko. Zarówno starsze, jak i nieco młodsze.

Rodzice z córką na kanapie oglądający bajkę w telewizji

Źródło: Pexels

Gumisie

To kolejny serial animowany, tym razem ze studia Disneya. Gumisie to jednocześnie nazwa głównych postaci. Postacie te z wyglądu nieco przypominają małe niedźwiadki. Bajka to historia siedmiu Gumisiów, które mieszkały w swoim domu rodzinnym. Ten znajdował się w Gumisiowej Dolinie. Cała akcja rozgrywa się w bliżej nieokreślonym czasie, jednak wiemy, że w średniowiecznej Europie.

Główni bohaterowie w każdym odcinku znajdują się w dziwnych, czasem niezwykłych sytuacjach. Niektóre dzieją się na terenie królestwa Dunwyn, a inne poza tym obszarem. W filmie animowanych występują również inne postacie. Należą do nich chociażby ogry, smoki, olbrzymi czy rycerze. Wszystkie mają konkretne i przypisane cechy charaktery.

Polską wersję gumisiów wyprodukowały Telewizyjne Studia Dźwięku oraz Master Film.  Reżyserami byli Elżbieta Jeżewska, Andrzej Bogusz i Małgorzata Boratyńska. Warto wiedzieć, że film był nominowany dp nagrody Emmy.

Inspektor Gadżet

Ten serial animowany wyprodukowany był w latach 1983-1986. Był bajką amerykańsko-kanadyjsko-francuską. Głównym bohaterem filmu był Inspektor Gadżet – detektyw w postaci cyborga. Tropił on wraz ze swoją siostrzenicą Penny i psem Łepkiem. Jego największą zaletą było wywoływanie gadżetów, które akurat uważał za potrzebne. We wszystkie był on wyposażony i pojawiały się one z kapelusza czy rękawa płaszcza. Gadżety te jednak nie zawsze działały tak, jak powinny.

Warto wiedzieć, że była też wersja polska bajki. W tej udział wzięli polscy Aktorzy. Halina Chrobak, Jarosław Domin, Mieczysław Gajda, Wojciech Machnicki, Jerzy Słonka, Jerzy Dominik, Zbigniew Suszyński, Mirosław Wieprzewski, Miriam Aleksandrowicz, Marek Robaczewski, Robert Rozmus i Marcin Sosnowski.

Smerfy

To bajka, której głównymi bohaterami są małe niebieskie stworzenia nazwane Smerfami. Smerfy wykreował belgijski rysownik, który tworzył pod pseudonimem Peyo. To seria komiksowa, filmy i serial animowany. Wersja animowana powstała w latach 1981 – 1989 w amerykańskiej wytwórni Hanna-Barbera dla telewizji NBC. Ogólnie powstało 256 odcinków tej kreskówki.

W naszym kraju Smerfy znane są przede wszystkim dzięki serialowi, który zagościł na polskiej antenie 15 listopada 2005 roku. Z biegiem lat częstotliwość emisji ulegała zmianom, ale przeważnie były one nadawane kilka razy w tygodniu w godzinach wieczornych. Głównie jako dobranocka. W naszym kraju powstało również kilka piosenek, których bohaterami był smerfy. Zostały one wydane na płytach winylowych, co jest teraz przepiękną pamiątką. Bajkę powinno obejrzeć każde dziecko, zarówno młodsze, jak i starsze.

Figurka smerfa myjącego zęby szczoteczką i trzymający w ręce pastę do zębów

Źródło: Pexels

Bolek i Lolek

Bolek i Lolek to dwaj główni bohaterowie bajki o tym samym tytule. To jeden z najpopularniejszych polskich seriali animowanych. Twórcą i inicjatorem bajki był Władysław Nehrebecki. Co było dla niego inspiracją do stworzenia przygód Bolka i Lolka? Podobno zabawy synów samego autora i ich figle. Scenariusze powstawały od roku 1962. Imiona głównych bohaterów nawiązują do przedwojennego polskiego filmu Bolek i Lolek. Ten z kolei wyprodukowany został w roku 1936.

Wszystkie filmy z Bolkiem i Lolkiem powstał w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Kręcono go przez niemal 23 lata i wyprodukowany ponad 150 odcinków bajki. Duet Bolka i Lolka bardzo szybko zdobył popularność nie tylko wśród dzieci, ale i osoby starsze. ! roku 1973 twórcy bajki wprowadzili do fabuły nową powstać, jaką była Tola.