Na początek warto zaznaczyć, że interpretacja wiersza jest procesem bardzo złożonym. Co jest jej celem? Wyłuszczenie jego sensu i znaczenia. Możemy śmiało powiedzieć, że podczas interpretacji zastanawiamy się, co autor wiersza miał na myśli.

Czym dokładnie jest interpretacja wiersza? Jak ją poprawnie napisać? Co powinno się w niej znaleźć? I jaki jest cel interpretacji? Na wszystkie te i inne pytania odpowiadamy poniżej. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Czym jest interpretacja wiersza

Interpretacja wiersza nazywana jest również jego analizą. Przez niektórych interpretacja to zadanie trochę trudniejsze od wypracowania czy rozprawki. W interpretacji wiersza trzeba postawić tezę i we właściwy sposób zinterpretować dany utwór poetycki. Podczas tego zadania bierzemy pod uwagę przede wszystkim środki stylistyczne, które w nim występują.

Z pewnością warto znać zasady interpretacji utworu poetyckiego. Szczególnie wówczas gdy przygotowujemy się do egzaminu maturalnego. Dobrym pomysłem w takiej sytuacji jest przeanalizowanie arkuszy maturalnych z poprzednich lat. Interpretacja wiersza powinna odpowiadać na pytania:

  • Czemu służył taka a nie inna konstrukcja i układ środków stylistycznych?
  • Jaki sens i zbiór znaczeń wynika z takiego a nie innego układu?
  • Jaki efekt osiągnął poeta i jak odczytuje go odbiorca?
  • Jakie jest umiejscowienie wiersza w kontekście historii, biografii samego autora czy kulturze?
Wiersz po angielsku pisany na maszynie do pisania

Źródło: Pexels

Definicje

Według definicji słownikowych:

  • Analiza dzieła literackiego. Są to działania badawcze, które zmierzają do ustalenia, z jakich elementów i w jak zbudowany jest dany utwór literacki.
  • Interpretacja. To działanie badawcze, które zmierza do wydobycia i wyjaśnienia sensu konkretnego zjawiska, głownie poprzez wskazanie miejsca danego zjawiska w jakiejś całości wyższego rzędu.
  • Analiza i interpretacja. To zbiór zabiegów, które ogólnie prowadzą do poznania artystycznego utworu zwerbalizowanego.

Co należy wiedzieć, aby przystąpić do interpretacji dzieła poetyckiego

Przed interpretacją wiersza warto zastanowić się nad pewnymi aspektami. Na pewno przydatne będą:

  • Umiejętność odszukania oraz określania podmiotu literackiego. Tutaj również przynależy określenie typu liryki i adresata utworu poetyckiego.
  • Znajomość cech wszystkich głównych gatunków lirycznych. Należą do nich na przykład fraszka, sonet, hymn, pieśń czy elegia.
  • Umiejętność analizowania struktury wiersza. Niekiedy jest to bardzo łatwe, szczególnie wówczas gdy poeta wyraźnie podzielił wiersz na części, chociażby na strofy czy obrazy.
  • Głębsza analiza. Ten element nieraz jest bardzo potrzebny. Należy do niego na przykład analiza czasu czy miejsca, w którym pojawia się podmiot mówiący.
  • Znajomość środków stylistycznych oraz ich funkcji. To jeden z podstawowych elementów podczas interpretacji wiersza.
  • Umiejętność osadzenia utworu w odpowiednim kontekście. To wiedza na temat epoki, autora, kierunkach filozoficznych i innych dziełach literackich.

Istotne porady podczas interpretacji utworu poetyckiego

  • Warto interpretować oraz analizować jednocześnie. Obie te czynności powinny nawzajem się uzupełniać.
  • Znajdź sens. To jeden z głównych celów. Potem odpowiedz sobie na pytanie, jak autor sprzedał do światu.
  • Staraj się nie pomijać różnych drobiazgów, jak tytuł, główne motto czy dedykacja.
  • Nie pomijaj informacji o samym autorze, o nurcie oraz epoce.
  • Warto zastanowić się co sam czujesz w odniesieniu do wiersza. Co jest dla ciebie ważne, co cię denerwuje i dlaczego.

Jak napisać interpretację

  1. Zacznij oczywiście od dokładnego przeczytania wiersza, nawet kilka razy. Zwróć szczególną uwagę na autora oraz tytuł. W tym momencie możesz od razu podkreślać środki stylistyczne, jakie zauważysz w tekście.
  2. Zastanów się nad tezą interpretacyjną. Teza interpretacyjna to główne przesłanie utworu.
  3. Napisz plan swojej pracy. Zawrzyj w nim wszystkie ważne skrótowe informacje na temat poszczególnych akapitów wiersza. Wyraźnie zaznacz w nim również tezę interpretacyjną, żeby zawsze mieć ją na widoku.
  4. Przed samym pisaniem interpretacji, raz jeszcze przeczytaj wiersz.
  5. Teraz zacznij pisać interpretację. Warto pamiętać o tym, że gdy się zatniesz, to wróć do swojego planu pracy. Sprawdź tam, co jeszcze musisz dopisać do swojego tekstu.
  6. Gdy już skończysz pisać interpretację, przeczytaj swoją pracę dwa razy. Popraw wszystkie błędy, które zauważysz.
Laptop, telefon i jabłko leżące na białym stole na białym tle

Źródło: Pexels

Najczęściej popełniane błędy

Interpretacja często przysparza uczniom problemy. Warto więc przytoczyć błędy, jakie najczęściej są popełniane podczas pisania pracy.

  • Brak tezy interpretacyjnej. A to bardzo ważny element. To też poważny błąd. Skutkować może brakiem punktów za całą swoją pracę.
  • Przytaczanie przykładów i środków stylistycznych bez określania funkcji. Do tego wszystkiego powinniśmy również dodać swoje komentarze.
  • Zbyt powierzchowne analizowanie utworu poetyckiego. A przecież powinna być to praca, która dokładnie sprawdza umiejętność pracy z tekstem. Warto więc zwrócić uwagę na całą treść wiersza oraz na formę utworu poetyckiego.