Jesper Juul to autor wielu książek. Przez większość z jego czytelników nazywany był ekspertem do wychowania dzieci. Sam jednak uważał on, że to zbyt wielkie określenie a nawet nietrafione. W tej dziedzinie przecież trudno o specjalizację. Każde dziecko jest inne. Jednak ten duński terapeuta rodziny to z pewnością ważna postać w kontekście wychowywania dzieci.

Kim dokładnie był Jesper Juul? Jakie książki napisał? Jakie jego najważniejsze cytaty warto przytoczyć? I co jeszcze warto o nim wiedzieć? Odpowiedzi na wszystkie te i inne pytania znajdują się poniżej. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Jesper Juul

Jesper Juul urodził się 18 kwietnia 1948 roku, a zmarł 25 lipca 2019 roku. Był duńskim terapeutą rodzinnym oraz autorem książek o wychowaniu. Napisał również książki o socjologii. Warto wiedzieć, że Juul był również założycielem fundacji FamilyLab. Celem fundacji jest inspirowanie rodziców do wychowywania swoich dzieci na bazie pogłębionej relacji rodzinnej.

Jasper Juul przez kilkanaście lat prowadził grupę pracowników Instytutu Kemplera. Na język polski przetłumaczono około 15 jego książek. Te najważniejsze to z pewnością „Twoje kompetentne dziecko”, „NIE z miłości” czy „Kryzys szkoły co możemy zrobić dla uczniów, nauczycieli i rodziców?”.

Autor książek propagował idee szacunku oraz wspólnej pracy we wzajemnych relacjach z dzieckiem. Rozpowszechniał także tak zwane dojrzale przywództwo dorosłych. W swoich tekstach wielokrotnie podkreśla ważność godności dziecka oraz jego naturalnych kompetencji. Juul zaznacza również, w jaki sposób należy stawiać swoim dzieciom granice. Krytykuje niektóre style i formy wychowania.

Jesper Juul ciężko zachorował na chorobę neurologiczną. Bardzo ciężko ją przeszedł. Było to w roku 2012. Do samej śmierci jednak był bardzo aktywny zawodowo, mimo że z pewnością cierpiał.

Rodzice trzymający na rękach dwójkę dzieci na tle białego kominka

Źródło: Pexels

Jesper Juul – książki

  • Twoja kompetentna rodzina. W tym dziele autor nie skupia się wyłącznie na temacie, który związany jest z wychowaniem dzieci. Autor pisze tutaj o wzajemnym szacunku wobec siebie wszystkich członków rodziny. Wspomina również o dzieleniu odpowiedzialności, różnego rodzaju obowiązkach domowych oraz budowaniu pięknych relacji z partnerem, zazwyczaj ojcem dzieci. To z pewnością bardzo ważna książka, którą przeczytać powinien każdy rodzic.
  • Twoje kompetentne dziecko. Książa bazuje na tym, że dziecko wcale nie potrzebuje doskonałych rodziców. Dzieci nie chcą być również podporządkowane swoim opiekunom. Oczywistym jest przecież, że każde dziecko woli odkrywać świat na własną rękę. W książce Juul rozprawia się z klasycznym podejściem do wychowania oraz dzieleniu wychowanków na grzeczne i niegrzeczne. Autor pragnie przekonać czytelników, że bazą właściwych rodzinnych relacji jest przede wszystkim równość. Autor wskazuje na to, jak budować w dzieciach poczucie własnej wartości. Uczy również rodziców szanować wybory dzieci. Tytuł polecany jest dosłownie wszystkim rodzicom.
  • Rodzic jako przywódca stada. Raczej nie wszystkim przywództwo kojarzy się pozytywnie. Może bowiem kojarzyć się ze stawianiem granic. Autor wyjaśnia jednak, że przywództwo nie polega na narzucaniu rozwiązań i wyborów innym ludziom. Lider powinien być elastyczny i brać pod uwagę innych, musi być otwarty na dialog. To nie dotyczy wyłącznie biznesu czy polityki. Przywództwo ważne jest również w rodzinie. W książce autor wyjaśnia jak stać się odpowiedzialnym przywódcą rodziny.
  • O granicach. Kompetentne relacje z dzieckiem. Najważniejsze w tym wszystkim jest użycie odpowiedniego języka przez dzieci. Ten jednak nie zawsze jest łatwy do odczytania. Rodzice powinni więc ten przekaz we właściwy sposób zrozumieć. Muszę również odpowiednio go respektować. Szczególnie wówczas kiedy sami chcą aby ich granice były respektowane. Książka mówi o tym jak budować kompetentne relacje z dzieckiem. Jet polecana wszystkim rodzicom tych nieco starszych dzieci.

Cytaty

Jasper Juul znany jest również z cytatów, które pochodzą z jego książek. Oto jeden z nich, który znany jest niemal wszystkim jego fanom.

Bardzo interesujące, ale też trochę przerażające jest to, że większość rodziców przestaje obserwować swoje dzieci, kiedy nauczą się mówić. Przez pierwszych szesnaście – osiemnaście miesięcy za wszelką cenę staramy się ustalić, które dźwięki oznaczają, że jest głodne, zmęczone itd. Kiedy jednak zaczyna mówić, zachowujemy się, jakbyśmy już wszystko o nim wiedzieli. Uważamy, że znamy je bardzo dobrze i dalej poznawać nie musimy. Nie interesuje nas obserwowanie, jak dziecko się rozwija, jak poszukuje i bada świat. Ograniczamy się tylko do informowania go o tym, co jest dobre, a co złe.

Ojciec podrzucający dziecko do góry na tle niebieskiego nieba

Źródło: Pexels

Człowiek niepotrafiący zadbać o własne granice, jest jak ogród bez ogrodzenia, z którego każdy może korzystać, kiedy tylko mu się podoba.

Dajcie krótki urlop swojemu ego, a powstanie przestrzeń dla rzeczy, o których do tej pory nawet wam się nie śniło.

Dzieci nie wiedzą, czego potrzebują. Wiedzą tylko, na co mają ochotę. Kiedy zatem ich zachcianki stają się kryterium dla rodziców, ich właściwe potrzeby nie zostają zaspokojone.