Przemówienia zazwyczaj są stresującym wydarzeniem dla mówcy. Nie mniej stresujące bywa również napisanie samego tekstu. Bo zazwyczaj wypowiedź ustna najpierw jest tekstem pisemnym. Wszystkie elementy przemówienia, czyli treść, adresat czy cel zależą od okoliczności wydarzenia.

Czym w ogóle jest przemówienie? Jak dobrze do napisać? Jakich elementów nie można pominąć? I co jeszcze warto o tym wiedzieć? Odpowiedzi na wszystkie te i inne pytania znajdują się poniżej. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Czym jest przemówienie

Najprościej rzecz ujmując przemówienie to jedna z form wypowiedzi. Jej cel uzależniony jest od okoliczności oraz adresatów. Te właśnie czynniki warunkują również treść i formę samego przemówienia. Zazwyczaj w przemówieniach chodzi o prezentację jakiegoś stanowiska w danej sprawie. Celem mówcy jest przede wszystkim nakłonienie odbiorców do konkretnych reakcji. Czasem również do zabrania przez nich głosu w poruszanym temacie albo ustosunkowania się do niego.

Przemówienie jest formą tekstu okolicznościowego. Pisany jest do publicznego wygłoszenia. Przemówienia zazwyczaj wygłasza się do zaproszonej grupy odbiorców albo wszystkich chętnych.

Umiejętność piania przemówienia jet bardzo przydatna. Dzisiaj przecież taki rodzaj występów jest bardzo powszechny. Przemówienia wygłaszane są nie tylko przez polityków, jednak to właśnie z nimi najczęściej kojarzy się przemówienie. Przemówienia wygłaszane są na różnych galach, uroczystościach, czy z okazji zakończenia roku szkolnego.

Zasady pisania tej formy wypowiedzi mogą być również przydatne podczas przekonywania do czegoś naszych rozmówców czy słuchaczy. Zazwyczaj naszym celem jest przekonanie ich do naszej racji.

Ludzie siedzący w auli i słuchający przemowienia mężczyzny

Źródło: Pexels

Zasady pisania przemówień

Aby dobrze napisać przemówienie, powinieneś przestrzegać kilku podstawowych zasad. Oto one:

  • Na początek ustal, kto będzie adresatem twojego przemówienia, a dokładniej kim będzie grupa odbiorców. Może to być konkretna osoba, grupa, albo cala zbiorowość bardzo zróżnicowana.
  • Pamiętaj, aby w swoim przemówieniu zawsze zwracać się bezpośrednio do adresata.
  • Na samym początku przemówienia zwróć się bezpośrednio do adresata. To da jasny i wyraźny sygnał, kto tym adresatem jest, do kogo szczególnie skierowana jest twoja wypowiedź.
  • Istotne jest, aby w przemówienia korzystać z języka literackiego. Raczej należy unikać form potocznych i gwary. Chyba że z jakichś względów jest to uzasadnione. Warto to dokładnie przemyśleć.
  • W przemówieniach warto stosować środki stylistyczne i językowe. Używaj pytań retorycznych, metafor i porównań. To wszystko z pewnością zaskoczy słuchacza i przyciągnie do ciebie jego uwagę.
  • Treść przemówienia powinna być napisana zwięźle, raczej krótko i bardzo konkretnie.
  • Należy dokładnie ustalić i sprecyzować cel twojego przemówienia. Zazwyczaj celem jest jakaś prośba, podziękowania, deklaracja czy obietnica albo informacja.

Jak napisać przemówienie – schemat przemówienia

Twoje przemówienie osiągnie swój cel tylko wówczas, gdy  jego treść i przekaz trafi do odbiorców. Wtedy, kiedy uda ci się tą grupę docelową zaangażować w przemówienie. Gdy uda ci się ich za sobą pociągnąć. Jak więc napisać przemówienie? Od czego zacząć? Jak zakończyć? O jakich elementach nie można zapomnieć?

  • Wstęp. We wstępie powinieneś jak najbardziej zainteresować odbiorców. Zacznij więc od czegoś, co zbuduje twoją więź z adresatem. Musisz dać powód odbiorcom, żeby z tobą zostali. Zazwyczaj dobrym rozwiązaniem jest rozpoczęcie od puenty, od końca. Zupełnie tak, jak często dzieje się w filmach. Nie powinieneś zaczynać swojego przemówienia od: Dzień dobry, nazywam się… albo Chcę dziś opowiedzieć o
  • Rozwinięcie. Ten etap przemówienia z reguły trwa najdłużej. Dobrze jest więc go usystematyzować. Wówczas dasz swoim odbiorcom szansę, aby nadążali za twoim tokiem rozumowania. Mówcy bardzo często stosują w tym miejscu różne techniki, na przykład storytellingu. Staraj się zaczynać od najmniej istotnych czy najmniej emocjonalnych rzeczy. Stopniowo przechodź do tych ważniejszych. Buduj napięcie. Nie męcz odbiorców twardymi faktami i liczbami.
  • Zakończenie. Oczywistym jest fakt, że pamięć ludzka jest bardzo zawodna. Nigdy tak naprawdę nie wiemy, co z naszego przemówienia zapamięta odbiorca i co z niego wyniesie. Warto więc skonstruować nasze wystąpienie w taki sposób, aby pod koniec przypomnieć grupie docelowej wszystkie najważniejsze fakty. Nasze przemówienie możemy zakończyć jakimś rodzajem morału. Dokładnie tak, jak w bajce. Trzecim sposobem na zakończenie wystąpienia jest błyskawiczna retrospekcja. W jednym zdaniu powróć do najważniejszego elementu wystąpienia. Nie warto jest kończyć swoje przemówienie takimi zwrotami, jak: Teraz chciałabym podsumować…, Na koniec pragnę przypomnieć... albo Teraz przypomnę najważniejsze punkty z mojego wystąpienia. Takie sformułowania na pewno nie sprawią, że odbiorca zapamięta końcówkę twojego przemówienia. Nie zapowiadaj co teraz zrobisz, nie kończ sztampowo. Tak jak na początku, tak teraz zainteresuj odbiorcę.
Dwa mikrofony na czarnym tle

Źródło: Pexels