Notatka to bardzo krótka i zwięzła forma pisemna. Zazwyczaj jest streszczeniem albo podsumowaniem informacji na dany temat. Celów sporządzania notatek jest kilka. Tak samo jak kilka jest jej rodzajów. Mimo że notatka zazwyczaj kojarzy się ze szkołą albo prasą, to wyróżnimy jeszcze inne formy.

Czym dokładnie jest notatka? Jakie rodzaje notatek wyróżniamy? Do czego mogą się one przydać?Jakich elementów nie może w niej zabraknąć? I co jeszcze warto o tym wiedzieć? Na wszystkie te i inne pytania odpowiadamy poniżej. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Czym jest notatka – definicja

Najprościej rzecz ujmując notatka to bardzo krótka i zwięzła wypowiedzi pisemnej. Napisana jest zazwyczaj w celu zapamiętania czegoś, streszczenia albo zrelacjonowania. W notatce umieszczamy jedynie najważniejsze informacje, gdyż jest to skrótowa i bardzo uporządkowana forma.

Notatka zazwyczaj przedstawia jakiś fakt, często zawiera elementy opowiadania czy sprawozdania. Czasem również charakterystyki, streszczenia albo nawet opisu. Warto pamiętać, że tekst jakiejkolwiek notatki powinien być jasny, spójny i logiczny. Wyróżniamy kilka rodzajów notatek. Jakie?

  • klasowa,
  • urzędnicza,
  • służbowa,
  • schematyczna,
  • prasowa,
  • streszczenie,
  • mapa myśli,
  • plan,
  • wyliczanie w podpunktach,
  • wykres,
  • tabelka.
Kartki z zeszytu w linie ułożone w stosik i leżące na stole

Źródło: Pexels

Notatka służbowa

Notatkę służbową sporządza się w bardzo różnych sytuacjach. Zazwyczaj wówczas gdy występuje utrudniona komunikacja w wersji słownej pomiędzy pracownikami. Taką formą posługuje się też przełożony, w cele zlecenia zadania pracownikowi. Notatkę służbową sporządza się także w innych specjalnych okolicznościach. Mogą być nimi chociażby ważne dla firmy postanowienia czy działanie. Notatkę sporządza się równie często ze spotkania czy rozmowy telefonicznej.

Jak sporządzić notatkę służbową? Zazwyczaj w tworzeniu dozwolona jest dowolność. Czasem stwarza się ją komputerowo, czasem odręcznie. Zawsze musi być jednak zarówno czytelna, jak i zrozumiała. Nie stosuje się w niej żadnych zbędnych form. Notatka służbowa służy bowiem jedynie do przekazywania informacji wewnątrz firmy czy przedsiębiorstwa.

Nie używa się w niej zwrotów grzecznościowych, firmowego papieru, wstępu, rozwinięcia czy zakończenia. Tworzy się ją krotko i zazwyczaj szybko. Jej wzór przeważnie zależy od rodzaju przedsiębiorstwa, tematu oraz przyczyny jej powstania. Notatka służbowa zawsze powinna zawierać datę i miejsce sporządzenia, dane nadawcy i odbiorcy oraz treść właściwą. Dokument zawsze należy podpisać.

Notatka klasowa

Ten rodzaj notatki bardzo dobrze znany jest dosłownie każdemu uczniowi. Zarówno ze szkół podstawowych, średnich a nawet studentom. Notatka klasowa to zapis wszystkich najważniejszych informacji, faktów i dat, które poruszane były podczas lekcji czy wykładu. Tak sporządzane przez uczniów notatki służą późniejszej nauce, przypominaniu sobie różnych informacji dotyczących danego zagadnienia.

Tego rodzaju notatka może być albo tekstem zwartym, całościowym, albo listą wypunktowaną, albo nawet mapą myśli. Zazwyczaj są to nieskładne zapiski, na których bazować można podczas streszczania zajęć.

Notatka syntetyzująca

Notatka syntetyzująca również w jakimś sensie związana jest ze szkołą i nauką. To bardzo krótka forma wypowiedzi, która w jasny sposób przedstawia najważniejsze informacje na konkretny temat. Ten rodzaj notatki może wystąpić jako zadanie na egzaminie maturalnym z języka polskiego. Uczniowie mają wówczas za zadanie napisać jakąś wypowiedź w formie tej notatki, na podstawie tekstu bazowego.

Jak napisać notatkę syntetyzującą krok po kroku?

  • Zacznijmy od zapoznania się z poleceniem, a później z tekstem bazowym. Warto zanotować wszystkie przemyślenia własnymi słowami.
  • Pamiętajmy o właściwym poziomie uogólnienia, używajmy parafraz. W tym miejscu streszczamy tekst bazowy.
  • W zakończeniu zestawiamy punkty widzenia autorów, jeśli jest ich kilku. Podsumowujemy naszą wypowiedź pisemną.
  • Sprawdźmy jeszcze raz całą notatkę. Poprawmy błędy, skróćmy albo wydłużmy.
  • Zwróćmy uwagę również na to, czy nie ma tam żadnych błędów stylistycznych.
Zielony notatnik i ołówek leżące na drewnianym stole

Źródło: Pexels

Notatka prasowa

Najprościej rzecz ujmując notatka prasowa to krótka forma wypowiedzi pisemnej na temat jakiegoś wydarzenia. Warto pamiętać, aby wyzbywać się tam wyszukanego języka, barwnych opisów, środków stylistycznych czy osobistej opinii. Notatki takie tworzą osoby, które w firmie odpowiedzialne są za kontakt z mediami. Notatki są potem rozsyłane do mediów i dziennikarzy.

Ten rodzaj notatki zazwyczaj dotyczy różnych wydarzeń, które dzieją się w organizacji czy przedsiębiorstwie. Może to być więc na przykład notatka o wyjściu nowego, innowacyjnego produktu czy mającej się odbyć konferencji prasowej na jakiś temat. Notatka prasowa nie tylko o takich wydarzeniach informuje, ale również często na nie zaprasza. Notatki najczęściej są więc zapowiedzią – targów pracy, targów branżowych, dni otwartych czy dni rabatów. Notatki służbowe wysyłane są dziennikarzom bardzo często, wbrew pozorom.